Jak zapamiętać imiona ludzi – pomysł #82

Czy zdarzyło Ci się poznać kogoś nowego i w ciągu kilku sekund zapomnieć jego imię?

Zapamiętywanie imion ludzi jest rzeczą bardzo ważną, jeżeli chcemy budować silne relacje w życiu. A jak wiadomo silne relacje są jednym z najważniejszych czynników udanego życia.

Dlaczego więc zapamiętywanie imion przychodzi nam z takim trudem?

I co możemy zrobić, by znów nie znaleźć się w niezręcznej sytuacji zadając pytanie: „przepraszam, przypomnij mi jeszcze raz, jak masz na imię”

 

Jak zapamiętać imiona Fot. FOTOCROMO
 

Dlaczego nie zapamiętujemy imion?

Jednym z głównych powodów, dla którego zapominamy imiona nowo poznanych osób jest to, iż nie skupiamy uwagi na nich. Chwilę po tym jak kogoś poznamy, w naszych głowach zaczyna krążyć myśl: „Co mam teraz powiedzieć?’, i nie skupiamy uwagi na imieniu, które przed chwilą usłyszeliśmy.

 

Co możesz zrobić by zapamiętać imiona ludzi ?

Poniżej 5 prostych sposobów, które na pewno Ci w tym pomogą.

 1. Skup się i słuchaj uważnie. Nastaw swój mózg na to, że chcesz zapamiętać imię. Możesz sobie wyobrazić, że ta osoba jest bardzo ważna, i leży to w Twoim interesie aby zapamiętać jej imię. Poprzez skupienie się, będziesz odruchowo, bardziej uważnie słuchał jak się nazywa.

2. Powtórz imię. Drugim sposobem jest powtórzenie imienia z powrotem do osoby, którą właśnie poznałeś. W ten sposób budujesz również więź z drugą osobą, ponieważ wykazujesz zainteresowanie jej imieniem.

3. Skojarz imię. Trzecim ze sposobów jest skojarzenie imienia z kimś kogo już dobrze znasz .

4. Zrymuj imię. Czwartym sposobem jest zrymowanie imienia z innym słowem. Im bardziej absurdalne słowo tym lepiej. Nasze mózgi uwielbiają absurdalne rzeczy i uważają, że są łatwiejsze do zapamiętania aniżeli nudne rzeczy.

5. Skup uwagę na twarzy. Piątym z kolei sposobem jest zapamiętanie charakterystycznych rys twarzy. Co jest nietypowego w tej osobie? Na przykład, ktoś może mieć nietypowo kręcone włosy i można go zapamiętać jako „Kudłaty Tomek”. Poprzez powiązanie imienia z cechą danej ososoby, nie będziesz miał problemu z przypomnieniem sobie jej imienia, gdy się spotkacie następnym razem.

 

Warto zapamiętać, tych 5 prostych sposobów by znów nie znaleźć się w krępującej sytacji 😉