Jak uczyć się lepiej – pomysł #83

Męczy Cię ciągłe wkuwanie? Czujesz, że nic nie wchodzi Ci do głowy? Rozpraszasz się podczas nauki? Chciałbyś stać się lepszym uczniem, zaimponować nauczycielowi, mieć więcej czasu dla przyjaciół?

Sprawdź co przeszkadza Ci w nauce i dowiedz się jak uczyć się efektywnie.

Jak uczyć się lepiej

Fot. gozdeo

1. Zorganizuj się. Zaopatrz się w skoroszyt do robienia notatek. Jeden na każdy przedmiot., Miej kalendarz, w którym zapiszesz ważne wydarzenia., terminy zaliczeń. Dobrym sposobem jest lista zadań. Spędź kilka minut, by sporządzić listę rzeczy do zrobienia na następny dzień.

2. Zwróć uwagę by nie spóźniać się i być przygotowanym na zajęcia. Upewnij się, że masz zrobione zadanie domowe. Pokaż, że jesteś chętny do nauki, bierz udział w dyskusjach. Jeśli czegoś nie rozumiesz, nie bój się poprosić nauczyciela o wytłumaczenie.

3. Nie ociągaj się. Jeżeli jesteś wyznawcą powiedzenia „Co masz zrobić dziś, zrób jutro” to koniecznie zmień swoje nastawienie. Jeśli masz do napisania raport czy wypracowanie na poniedziałek a miałeś na to 3 tygodnie, to nie czekaj do niedzieli. Spróbuj nad nim popracować codziennie chociaż przez chwilę, aż napiszesz całość.

4. Odrabiaj zadania domowe. Odrabiaj je konsekwentnie i upewnij się, że są zrobione poprawnie.

5. Przygotuj się do nadchodzących kartkówek i zaliczeń. Czytaj notatki, podręczniki, twórz własne pytania i rób opracowania do nich. Sporządź mapy myśli, dzięki którym zobaczysz jak łatwo zapamiętać materiał.

6. Wyrób w sobie dobry nawyk, wcześniejszego wstawania. Pozwoli Ci to zjeść bez pośpiechu śniadanie, co sprawi, że będzie Ci się lepiej uczyło. Poczucie świeżości i nie bycia zaspanym stwarzają doskonałe warunki do nauki.

7. Ucz się w miejscu gdzie nic nie będzie Cię rozpraszać. Każda chwila nieuwagi uczyni Twoją naukę mniej efektywną. Telewizor, radio, rozmawiający ludzie – to wszystko przeszkadza Twojemu mózgowi  w nauce.

8. Pomiń trudne pytania w teście. Często pisząc sprawdzian walczymy z konkretnym pytaniem zamiast przejść do rozwiązywania tych, na które możemy odpowiedzieć z łatwością. Nie tracisz wtedy cennego czasu. Dopiero gdy odpowiesz na te proste pytania, przejdź do tych trudniejszych.

9. Dołącz do klubów, kół naukowych, drużyn sportowych, kółek teatralnych. Dowiedziono, że studenci uczestniczący w dodatkowych zajęciach, mają lepsze wyniki w nauce niż ich rówieśnicy.

10. Idź do szkoły z nastawieniem, że chcesz się nauczyć czegoś nowego. Ucząc się nowych rzeczy, będziesz mądrzejszy każdego dnia.

11. Zrelaksuj się! Gdy skończysz odrabiać prace domowe, zrób coś co pozwoli Ci się odprężyć. Spotkaj się ze znajomymi, idź na basen albo poczytaj książkę, za którą nie możesz się zabrać.