Jak ćwiczyć pamięć – pomysł #81

Dotyczy Was powiedzenie „pamięć dobra ale krótka”? Jeżeli tak, to mam dla Was kilka wskazówek. Zanim więc sięgniecie po kolejne środki farmakologiczne wspomagające zapamiętywanie, spróbujcie następujących ćwiczeń.

mózg

Fot. isaacmao

Co się dzisiaj wydarzyło?

Każdej nocy przed zaśnięciem spróbujcie przypomnieć sobie co wydarzyło się w ciągu całego dnia. To pozornie łatwe zadanie, w praktyce może przysporzyć sporo trudności. Jednak powtarzanie tego ćwiczenia każdego dnia sprawi, że będziecie mogli odtworzyć w pamięci „film” z coraz większą ilością szczegółów.

Dom pamięci

Dom pamięci działa na zasadzie wirtualnej mapy skojarzeń i jest przydatny, kiedy uczycie się zagadnień, które są ze sobą powiązane. Spróbujcie wyobrazić sobie dom z ogromną ilością pomieszczeń. W każdym z nich zakodujcie sobie kolejne informacje. Otwierając kolejne drzwi docieracie do nowych danych związanych z poprzednim pokojem. To ćwiczenie nie dość, że rozwija pamięć to jeszcze pobudza twórcze myślenie.

Skojarzenia

To jedna z najprostszych i najstarszych metod ćwiczenia pamięci. Kluczem tej zabawy jest wymyślanie skojarzeń, które będą niezwykłe, kolorowe, a nawet niemądre. Im będą dziwniejsze, tym bardziej przykuwają uwagę mózgu i macie większą szansę na ich zapamiętanie.

Co więcej trzeba pamiętać, że dla dobrej pracy naszego mózgu niezbędny jest zdrowy sen i regularne ćwiczenia fizyczne. Dobrym sposobem jest także zrezygnowanie z pomocy notesów i kalendarzy, próbując zapamiętać jak najwięcej informacji bez pomocy organizerów.

A Wy macie jakieś sprawdzone sposoby na skuteczną naukę?