Ból zębów – co zrobić?

W tym tygodniu przedstawię Wam domowe sposoby na ukojenie bólu zęba, głowy, powiem Wam również jak możecie usunąć zimno, albo pozbyć się kataru lub dokuczliwego kaszlu. Jeśli miewasz zgagę albo masz jakieś inne problemy natury zdrowotnej, a wizyta u lekarza dopiero za miesiąc to może podziała domowy sposób polecany przez internautów? Zapraszam!

Co zrobić kiedy doskwiera ból zęba? Jeśli boisz się dentysty i wizyta u tego specjalisty to ostateczność to sprawdź jak w łatwy sposób poradzić sobie z cierpieniem!

ból zębaPo pierwsze musisz pamiętać, że takie domowy sposoby na łagodzenie bólu zęba nie leczą przyczyny! Jeśli ząb daje o sobie znać przez długi czas, a żadna z wymienionych metod nie działa „to wiedz, że coś się dzieje” i należy wybrać się do dentysty!

1. Napary ziołowe

Pierwszym domowym sposobem jest płukanie jamy ustnej naparem z szałwii (Dentosept, Septosan). Preparat rozcieńczyć w wodzie (wskazania na ulotce) i przepłukiwać jamę ustną. W przypadku septosanu saszetkę zalewamy wrzącą wodą i czekamy do ostygnięcia. Dentoseptu nie powinny stosować osoby w ciąży.

2. Okłady z lodu

Zimny okład na policzek lub kostka lodu w miejscu gdzie czujesz największe natężenie bólu

3. Masaż szczoteczką do zębów

Na szczoteczkę nałóż pastę fluorową i rozsmaruj ją mocnymi, kolistymi ruchami na zębie.

4. Goździki

Stosuje się albo olejki goździkowe albo suszone goździki. Jest to bardzo popularny środek kojący i o dziwo naprawdę pomocny. Dentyści polecają rozgryźć goździk bolącym zębem albo przyciskać go do zęba. Jeśli np. wypadła Ci plomba możesz włożyć goździk do dziury. Olejek goździkowy dostępny w każdej aptece mieszamy z olejem roślinnym, mieszamy palcem a następnie smarujemy bolące miejsce.

5. Alkoholowe płukanie

Sposób raczej dla pełnoletnich 🙂 Jak wiadomo wódka koi każdy ból (nawet serca 😉 ). Polecanym sposobem jest płukanie jamy mocno schłodzoną wódką ( w ilości tylko JEDNEGO kieliszka).

6. Jodyna

Nasączamy wacik jodynom i przykładamy do bolącego miejsca aż do momentu poczucia ulgi.

7. Czosnek

Bardzo stara metoda, polecana przez Praprababcie, zadziwiająca ale prawdopodobnie skuteczna bo znana, mało tego – stosowana aż do dziś. Potrzebujemy obrany i przekrojony ząbek czosnku. Wkładamy go do ucha (uwaga!) po przeciwnej stronie bólu zęba! Czyli jeśli boli Cię szóstka z prawej strony, czosnek wkładamy do ucha z lewej strony. Czy ta metoda jest skuteczna? Sprawdź sam czy czosnek wyciągnie Twój ból!:)

8. Masło orzechowe

Posmaruje bolące miejsce masłem orzechowym. Oszalałam? Nie! To naprawdę działa!

9. Ekstrakt z wanilii

Namocz wacik wanilią a następnie przyłóż do dziąsła. Uśmierza ból niestety tylko na krótki czas.

10. Sól

Jeśli masz dziurę w zębie możesz do niej włożyć troszkę soli. Ból powinien być mniejszy.

A jeśli nie pomoże żaden domowy sposób, proponuję wykonać telefon do stomatologa, umówić się na wizytę a w między czasie skorzystać ze środków przeciwbólowych takich jak apap czy aspiryna.